Menu
How to:
#nesedjakpecka
Představ si, že jeden vynález nás všechny udělal tlustějšími a méně efektivními. Je načase zabít svou židli!
Sezení je nové kouření
We are sitting ourselves to death. Dr. James Lavine, Mayo Clinic-Arizona Statre University Obesity Solituon Iniciative
Příště, až zabalíš po celém dni dokončenou práci u počítače, možná na sebe nebudeš až tak hrdý. Studie po celém potvrzují, že téměř 4% úmrtí je způsobených tím, že naše společnost sedí každý den déle jak 3 hodiny! A WHO (světová zdravotnická organizace) prohlašuje, že je to horší zabiják než kouření.

  1. Leandro Fórnias Machado Rezende, Thiago Hérick Sá, Grégore Iven Mielke, Juliana Yukari Kodaira Viscondi, Juan Pablo Rey-López, Leandro Martin Totaro Garcia. All-Cause Mortality Attributable to Sitting Time. American Journal of Preventive Medicine, 2016; 51 (2): 253 DOI: 10.1016/j.amepre.2016.01.022
Typický zaměstnanec v kanceláři má více problému s pohybovým aparátem, než fyzicky aktivní zaměstnanci jako například stavební dělníci.
Zkus si představit zvíře přivázané řetězem k jednomu místu. Proč ty takhle ale vydržíš nejen 8, ale i 13 hodin? 200 000 let se homo Sapiens pohyboval. Naše těla a hlavy se tak vyvinuly za pohybu a pro pohyb. Evoluce nemohla předpokládat, že místo pobíhání po savaně s klackem budeme 4 hodiny za volantem.
Je to tak, pokud chcete žít zdravě, bez zbytečných bolestí a déle, musíte se hýbat i ve vašem pracovním nasazení.
Co způsobuje?
Co s tím?
1
Omezte sezení, kde to jde.
Průměrně sedíme více než 13 hodin denně!
Ať už snídáme, jedeme v tramvaji či autě, pracujeme, díváme se na na televizi, večeříme, scrolllujeme na mobilu, pořád sedíme.
Byli jste si ráno na hodinu zaběhat? Pokud pak sedíte 8 hodin v kancelář, váš workout jste redukovali přibližně na 6 minut.
A podle některých studií již 40 minut denně sezení má nezvratné účinky na vaše tělo!
Prvním krokem je tak redukovat nadbytečné sezení. K tomu můžete využít naše samolepky, #nesedjakpecka, které vám vždy připomenou tento zlozvyk.
2
Pokud už musíte sedět, seďte alespoň co nejlépe
Nic jako správné sezení neexistuje.
Pokud však sedět musíte (málokdy tomu tak doopravdy je), seďte co nejlépe. A jaký je podle nás nejhorší prohřešek? Jednoznačně sezení nohu přes nohu.
V práci doporučujeme tvrdou, co nejjednodušší židli, na které opravdu nevydržíte celý den sedět. Seďte na jejím předním okraji tak, abyste aktivovali své nohy. Srovnejte se a rozkročte nohy. Můžete na ní také zkusit sezení "koňmo". Což vás automaticky narovná.

Z vaší zpětné vazby jsme zjistili, že hodně z vás trápí sezení v autě. Pro nastavení autosedačky se podívejte se na tohle super video!
3
Dynamická práce
Sit2Stand
Zkuste začít zavádět dynamiku do vaší práce. Střídejte polohy. Židle, stání, jiná židle, dřepění, míč, stání...Pokud máte ergonomickou super-židli, tak jí nepoužívejte celý den. Prostě to střídejte. Za každou hodinu sezení se alespoň 10 minut hýbejte. Nemusí to být hned skákání přes švihadlo ,10 dřepů nebo angličáků. Krátká procházka po kanceláři je pořád pozitivní změna, kterou když děláte po celý rok bude mít svůj velký vliv. Nastavte si upozornění a skutečně se zvedněte.
Pokud jste se rozhodli jít na další level, stůl na stojáka, přijďte si jej k nám vyzkoušet na workshop. Se stolem na stojáka začínáme pomalu. Maximálně 30 min v kuse a 2 hodiny. Postupně zvyšujte čas vestoje. Doporučujeme maximálně 4 hodiny denně. Zejména proto, že hodně z nás neumí vlastně stát tak, aby to nemělo negativní dopady na naše tělo. Počítejte s tím, že z počátku budete cítit větší únavu, protože vaše tělo si zvyká. Používejte také správné pomůcky jako bedničky, které vám umožní si jednu nohu zvednout, jako na baru - Captain Morgan Pose.
Pro změnu poloh můžete s výhodou použít pomodoro techniku!
4
Benefity nesezení
Zbavte se zamlžené hlavy
Nejen že to má blahodárný vliv na vaše tělo, ale také na váš mozek. Steve Jobs byl notoricky známý tím, že dělal porady za chůze. Richard Branson i Mark Zuckenberg pracují zejména při pohybu a vestoje. Robert Vlach byl u nás jeden z prvních, kdo to začal zkoušet. A v historii? Winston Churchill, Leonardo da Vinci, Charles Dickens, Ernest Hemingway, Virginia Woolf, Thomas Jefferson, Benjamin Franklin...
A nejen to. I pokud máte poruchu pozornosti nebo ADHD, nové výzkumy ukazují, že i zde pohyb pomáhá.
A naše zkušenosti po roce práce na stojáka?
Přibližně je tomu rok, co jsme začali podnikat a hned jsme věděli, že stoly na stání jsou to, co by nám nemělo v kanceláři chybět. No a co jsme po roce zjistili? Karla přestala bolet bederní páteř, zbavuje se lordózy a zjistil, jak produktivní je střídání různých poloh. Když mám nějakou kreativní činnost, která vyžadujte kreativní myšlení, tak si rád rozložím věci na stůl a posedím. Svůj desktop počítač používám zásadně vestoje. Jsem tak dynamičtější a pomáhá mi to soutředit se při obou činnostech. Navíc si přitom rád zatančím na dobrou hudbu.
František přestal používat laptop a dnes je tím, kdo
Napsal Karel, ve stoje a s láskou.
Líbil se vám článek? Podpořte nás v akceleraci na Nastartujte se!
Nebo nám napište váš feedback na ahoj@worklabs.cz
Made on
Tilda