Menu
How to:

Umění odpočinku

Žijeme ve společnosti, která je posedlá prací a hodinami v ní strávených. Ale to má dopad na kvalitu toho co děláme, na náš život i na planetu.
1
Kultura přepracování
Někteří mileniálové bojují s workoholismem. Kdo v dnešní době nezkolaboval z práce, jako by nebyl cool. „Že jako mladý člověk chodím do práce a cítím se přepracovaný, to je něco, čím si mileniálové zdobí své ego. Jsou za to obdivováni. Kdybychom žili ve společnosti, kde by si lidé ukázali prstem na čelo a řekli si ‚To je blázen, on pracuje moc!', tak se to neděje. Je to jeden z projevů kultury." říká psycholog Pavel Špatenka zde2
Umění odpočívat
Před dvěma lety se mne kamarádka zeptala: How do you chill? Musel jsem konstatovat, že vlastně vůbec nemám konkrétní odpověď na to, jak odpočívám. Pokud jste taky high achiever a workaholic, pak jste na tom asi podobně. :)
Když člověk otevřeně mluví o tom, že by třeba radši nepracoval nebo že mu v životě dělají největší radost právě ty chvíle, kdy pracovat nemusí, jako by se už přiznával k nějakému nemravnému tajemství. Důsledky? Workoholismus jako jedna z vážných nemocí naší doby. Hluboké pocity viny a nedostatečnosti u lidí, kteří z nějakého důvodu pracovat nemohou nebo jim okolí úspěšně vnutí představu, že nepracují dost.
3
Není odpočinek jako odpočinek
Odpočívat bychom měli úplně jinou aktivitou, než které se věnujeme v práci. Lidé se sedavým zaměstnáním by si měli dopřát pohyb, manuálně pracující by zas měli tělo povolit. I o tomhle mluví psychoterapeutka a koučka Karin Řeháková v pořadu Balanc.
Pokud je vaše práce mentálně náročná, není ideálním odpočinkem se vydat na výlet, ve kterém budete běhat po památkách, abyste jich stihli co nejvíce odškrtnou ze svého checklistu, stejně jako vaše pracovní úkoly. Buďte chvíli bez podnětů, často jsme závisí na neustálém přísunu informací (kdo někdy nescrolloval zprávy na mobilu večer v posteli, že...) Ideální odpočinek je pro každého jiný a musíme jej hledat. Někdo odpočívá aktivně, někdo opustí své tepláky a byt až v pondělí. Jak jej najít? Zavřete oči a představte si, při které aktivitě máte nejméně stresu a vaše tělo je uvolněné. Co děláte/neděláte? Kde jste? Co vidíte? Slyšíte? Jste sami? Na ideál si odpovíte jen vy sami.
Ať už papír nebo digitál, věnujte čas svému času!
3
Přejeme pořádný odpočinek
Karel Goláň
Co-Founder of WorkLabs, Work Well Trainer, Idea and People Builder
Je dobré se učit z vlastního procesu. Ještě lepší je to předat ostatním. Nic víc nemotivuje více, než úspěchy a úsměvy, ke kterým jste alespoň trochu dopomohli.
Napsal Karel, ve stoje a s láskou.
Líbil se vám článek? Napište váš feedback na ahoj@worklabs.cz
Made on
Tilda